Tuesday, January 22, 2008

Bunlara güven olur mu?

William Hester, (CFA, Hussman Funds, September 2007) aktarıyor:

Ben Bernake’ye Ağustos 2001, yılında Princeton universitesi ekonomi bölümü başkanlığı yaptıgı sırada, üniversite gazetesi tarafından, ekonominin resesyone gidip gitmedigini sormuşlar. Bernake, teknoji sektörü dışında ekonominin oldukça sağlıklı olduğunu, vergi indirimleri ve son faiz indirimlerinin ekonomiye resesyonu savuşturması için gereken ivmeyi kazandıracağını söylemiş.

Daha sonra, Ben Bernake’nin o zaman üyesi olduğu, NBER- Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu- iş çevrimlerini (Business Cycles), resesyonları hesaplayan ve resmen açıklayan kurum) ekonominin, o yıl altı ay önce Mart ayında resesyona girdigini resmen açıklamış.

Vurgulayalım:
1- Resesyon başladıktan bes ay sonra Bernake hala, resesyona girmeyecegiz diyor.
2- NBER resesyonu başladıktan altı ay sonra, açıklıyor!

2 comments:

Mucahid Akincinin Ev Sayfasi said...

23.01.2008 tarihli Hürriyet gazetesinde Yalçın Bayer'in köşe yazısında Erhan Göksel ile yapılmış güzel bir söyleşi var. Kendi ağ kütüğümde de yayınladığım yazının bağlantısı aşağıdadır.
http://mucahidakinci.spaces.live.com/blog/cns!8E0A12BF5F1B8EF1!6209.entry
Sevgiler.

Engin Kurtay said...

Yıllık TÜFE %4.1 iken FED faizi 3.50 yaptı. Salı günü daha da düşürmesi bekleniyor. Geçen Cuma açıklanan 150 milyar dolarlık cep harçlığı paketi de, FED indirimi de, piyasaları tatmin etmedi. Daha boyutlu önlemler alınması bekleniyor: ABD'de yurtseverliğin ölçüsü iyi bir tüketici olmak olduğuna göre, her ay gelirine göre belli bir harcamayı yapmayan yurttaşların vatana ihanetten yargılanması ve hapse atılması gündemdeymiş...