Thursday, January 22, 2009

Brad Setser'in blogundan 3 grafik

ABD ekonomisine yönelik sermaye hareketleri (Setser’in blogunu okumak için başlığı tıklayınız)1 comment:

Engin Kurtay said...

Ben de Amerikan hazine bonolarına yabancı talebinin azaldığını, ancak son dönemde yerli talebin artması nedeniyle fiyatların yükseldiğini okumuştum.

Sanırım C.K.Liu yazıyordu: bu durum, "likidite kapanı"nın devam ettiğini gösteriyor: Sıfır faizle borçlanan bankalar, piyasaya kredi açacaklarına 10 yıllık %2 bile olsa uzun vadeli hazine bonolarına para bağlamayı tercih ediyorlar.

FED en son, bu eğilimi kırmak için uzun vadeli hazine bonolarını satın almaya başlayabileceğini söyledi.

Peki acaba bu konuda Çin ile önceden gizli bir anlaşmaya vardı mı? Çünkü Çin'in elinde yüzmilyarlarca dolarlık ABD bonosu var. FED zaten şişik fiyatlardan bunları almaya kalktığında ya Çin "madem alıyorsunuz, biz size verelim" derse... kıyamet kopmaz mı?

Bir başka açmaz da Çin'e yapılan "currency manipulator" baskısı. Lafta kalan bir baskı: Davos'ta Geithmer'a "Be Careful What You Wish For" demişler. Yuan'ın değerlenmesi, ihracatı artırıncaya kadar tüketimin zaten durduğu, işsizliğin arttığı ABD'de hepten felakete yol açmaz mı?

Çin bir nesli feda etti. Ama bu sayede şimdi kendi ekonomik kaderini kendi tayin edecek duruma gelip gelmediğini göreceğiz. Şimdi Çinlilerin Mao'yu ve Devrimi hatırlamalarının zamanı geldi.